Co zrobić gdy dziecko nie chce zostać z obcymi?
Co zrobić gdy dziecko nie chce zostać z obcymi?
Inny problem to zbytnie przywiązanie do rodziców. Większość dzieci nie może ścierpieć rozstania z matką, czy ojcem. Wtedy jeżeli zajdzie taka potrzeba rodzic powinien wziąć kilka dni urlopu i udać się z dzieckiem do przedszkola. Do momentu, aż pociecha nie znajdzie sobie odpowiedniego towarzystwa trzeba się nią opiekować.
Dziecko nie nawykło do słuchania poleceń starszych
Może to być kolejny problem na drodze w naszej edukacji. Tu również warto poczytać poradniki bądź zasięgnąć rady psychologa i zastosować kilka trików. Pomimo tego zawsze warto spróbować wysłać dziecko do przedszkola – być może pod wpływem osób mu nieznanych będzie posłuszne. Zawsze można też spróbować zbudowania motywacji przez rówieśników. Pamiętajmy, że zachowania grupowe również pobudzają dziecko do utrzymania dyscypliny. Warto również zasięgnąć opinii innych rodziców by dowiedzieć się jak najwięcej o danej placówce. Oddolnie możemy poznać wtedy całe przedszkolne środowisko, a sposób pracy opiekunek i generalna specyfika dzieci jakie tam przychodzą interesują nas przecież najbardziej.
Do szkoły rok wcześniej – co w tym dobrego?
Jeżeli nie mamy oporów przed tym, by nasze dziecko wyszło naprzeciw światu warto posłać je do szkoły rok wcześniej- w wieku 6 lat od razu pójdzie do I klasy podstawówki. Jest to szczególnie dobre, kiedy inne dzieci z osiedla idą już do I klasy, a nasze powinno iść do zerówki. Pojawia się tu wtedy argument motywacyjny, a dziecko wśród kolegów i koleżanek z podwórka nie czuje się zagubione. Przed podjęciem takiej decyzji warto porozumieć się z rodzicami tamtych dzieci i z dyrekcją szkoły – by przypadkiem dzieci nie trafiły do różnych klas.
Kiedy już zdecydujemy
Jeżeli wiemy już na pewno, że nasze dziecko pójdzie do przedszkola warto jest zastanowić się nad kilkoma placówkami. Jeżeli opłacamy podatki, gmina ma obowiązek zapewnić naszym dzieciom chociaż zerówkę. Wybór powinien paść na placówkę w promieniu 3 kilometrów od miejsca zamieszkania, ale nie jest to oczywiste i warto mieć w planie również inne miejsca, do jakich nasze dziecko może trafić. Problem pojawia się szczególnie na większych osiedlach – przykładowo, kiedy przedszkole i podstawówka otoczone są blokami – wtedy raczej wiadomo, że nie wszystkie dzieci dostaną się do upragnionego obiektu. Dla bezpieczeństwa należy złożyć podanie również do okolicznych przedszkoli, zaznaczając miejsce priorytetowe. Z reguły się udaje, ale część moich znajomych musiała wozić swoje dzieci nie mały kawałek do przedszkola. W takiej sytuacji można zarządać zwrotu kosztów podróży – które trzeba wykazać w załączeniu do pisma. Można również postarać się o opiekuna dla dziecka (finansowanego z urzędu miasta), ale zmniejsza to socjalizację dziecka.