Przedszkole

Czy dziecko nadaje się do przedszkola?

Czy dziecko nadaje się do przedszkola?

Zbliża się czas zapisów do szkół i przedszkoli. Wysłanie dziecka do przedszkola stało się niemal normą, ale nie każdy ostatecznie się na to decyduje. Jakie są nasze częste obawy przed podjęciem takiej decyzji i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru?

Najważniejszy jest czynnik społeczny

Zerówka jest jedną z najlepszych okazji do socjalizacji dzieci – wdraża w rygor systemu szkolnego w łagodny sposób. Dzieci oprócz swoich zadań i aktywności twórczych mają wiele czasu do zabawy. Uczą się też dyscypliny, co jest bardzo ważne w późniejszej edukacji.

Często zdarza się, że w klasach I – III dzieci są nazbyt „rozwydrzone” – psycholodzy społeczni uważają, że jednym z czynników jest niedobór oswojenia się ze środowiskiem szkolnym, a szczególnie ze sztywnym systemem edukacji. Wartościowe zatem okazuje się wysłanie dziecka do zerówki, a jeśli to możliwe nawet i do przedszkola – dziecko nie nabywa tam typowych umiejętności naukowych, ale uczy się zasad dyscypliny i organizacji społecznej, które są kluczowymi umiejętnościami potrzebnymi do sprawnego przebiegu edukacji szkolnej.

 

Nie ma obaw przed pędem naukowym

Rodzice często panikują, że jeżeli nie wydadzą dzieci do zerówki ich dzieci będą cofnięte z poziomem nauki. To nie jest do końca prawda – pierwsza klasa szkoły podstawowej uczy wszystkich potrzebnych umiejętności od podstaw. Wszystkie umiejętności da się tam nabyć od zera, bez potrzeby chodzenia do zerówki. Jeżeli posiadamy zdolne dzieci i koniecznie chcemy się nacieszyć ich obecnością w domu nie ma obaw, by pozostały w domu przez kolejny rok. Warto jednak pamiętać, że trzon edukacji i wychowania budowany jest również przez rówieśników, toteż warto zadbać, by dziecko trafiło na dobre towarzystwo – takie często można znaleźć w zerówce.

 

Problemy w rozwoju emocjonalnym dziecka

Częstą obawą przed wysłaniem dziecka do przedszkola jest jego rozwój emocjonalny. Nie ma na to złotego środka i warto zapytać o radę psychologa zajmującego się dziećmi – takich spotykać możemy również w przedszkolach. Nie ma co zamykać dziecka pod kluczem – jeżeli jest nieśmiałe i stroni od kontaktu z innymi dziećmi powinniśmy spróbować je otworzyć ku innym. Na ten temat można napisać kilka oddzielnych artykułów, toteż radzę zasięgnąć stosownej lektury.