Dla matkiPrzedszkole

Dieta dobra dziecka – co dziecko może jeść, a czego nie powinno

Rodzice przestają bacznie pilnować diety, gdy dziecko kończy okres niemowlęcy. Po ukończeniu przez malucha 1. roku życia wielu rodziców jest zdania, że dziecko może „jeść w zasadzie wszystko”. Oczywiście zdrowe dziecko, które ukończyło 12 miesięcy może jeść praktycznie wszystkie rodzaje pokarmów. Dzięki temu może poznawać nowe smaki i próbować produktów, które znane są z właściwości uczulających. Oczywiście produkty te należy podawać dziecku bardzo ostrożnie. Mimo to rodzice muszą pamiętać, że dziecko nie może jadać dokładnie tego samego, co osoby dorosłe.

Produkty, których nie mogą jeść małe dzieci 

Potrawy z dodatkiem surowych jajek, surowych mięs i ryb nie mogą być podawane małym dzieciom. Do produktów, których nie należą podawać małym dzieciom należą także te z niepasteryzowanego mleka. Należy również unikać podawania maluchom dań, które są mocno przyprawione.

Najczęściej popełniane błędy w żywieniu dzieci 

Wiele dzieci w naszym kraju waży zbyt dużo. To efekt tego, że zjadają zbyt dużo sacharozy. Nadwagi, otyłości i próchnicy u dzieci można uniknąć. Rodzice powinni jak najdłużej unikać zaznajamiania dziecka ze słodkim smakiem. Nie powinni dosładzać kompotów i mlecznych dań. Na deser maluchy powinny dostawać wafle zbożowe, pieczone lub świeże owoce, orzechy. Dzieci jadają nie tylko za dużo cukru, ale także soli. Dorośli, którzy w dzieciństwie jadali zbyt dużo soli, znaczniej częściej chorują na nadciśnienie. Przyzwyczajenie całej rodziny do mniej słonych dań nie jest trudne.

Sól w diecie dziecka

Aby ograniczyć ilość soli w diecie dziecka, nie należy podawać mu gotowych dań dla osób dorosłych oraz kupnych wędlin. Dziecko nie powinni jeść słonych paluszków, krakersów, czipsów. Okazjonalnie może jeść śledzie, rosół czy kiszone ogórki. Nie należy też podawać dziecku frytek. Należy zastąpić je ziemniakami pieczonymi w folii lub gotowanymi w mundurkach. Każdego dnia dziecko powinno dostawać produkty będące źródłem białka. Źródłem białka jest nie tylko mięso, ale także produkty mleczne, które dodatkowo dostarczają wapnia.

 

 

Czytaj też: