Kąpanie noworodka – jak poradzić sobie ten pierwszy raz z maluchem w wannie
Czynności pielęgnacyjne niemowlaka to działania, które mogą wywołać u młodej mamy stres i zakłopotanie. Brak doświadczenia może powodować paraliż, jak również mieszane odczucia co do swoich umiejętności. Poradnik ten pomoże Ci przejść przez najgorsze chwile związane z opieką nad malutkim człowiekiem, jak również zdobyć wiedzę i informacje na temat kąpieli i pielęgnacji noworodka. To nie jest trudne, a Twoje opanowanie i skupienie z pewnością pozytywnie wpłynie na cały proces. Do dzieła!
Czym myć noworodka?
Proces kąpieli i pielęgnacji zacznij od skompletowania potrzebnych akcesoriów. Pamiętaj, że jeśli będziesz mieć wszystko pod ręką, sytuacja nie wymknie Ci się spod kontroli. Zanim wsadzisz maluszka do wody, przygotuj:
- wanienkę,
- wodę o odpowiedniej temperaturze – tu przyda Ci się termometr do mierzenia temperatury otoczenia,
- preparaty myjące – mydełko dla noworodków, szampon do włosów, gąbeczka, kubeczek do polewania wodą,
- ręczniczek, ściereczki, waciki,
- krem pielęgnujący, oliwkę, środek do pielęgnacji kikuta po pępowinie,
- pampersy, pieluchy,
- jeśli nie czujesz się pewnie przygotuj również dodatkowe dłonie np. męża do pomocy.
Kąpanie noworodka – krok po kroku.
Przed kąpielą zrelaksuj się. Pamiętaj, że noworodek wyczuwa Twój stres i nieporadność, a to z pewnością nie pomoże ani Tobie, ani bąbelkowi. Najważniejszą czynnością jest przygotowanie wanienki i wody o odpowiedniej temperaturze. Ułóż dzidziusia na pleckach, tak aby się nie ślizgało. Możesz użyć do tego specjalnie wyprodukowanych mat antypoślizgowych lub poprosić partnera o przytrzymanie dziecka pod pleckami. Pielęgnację i czyszczenia zacznij od główki, a dokładnie twarzy. Przemyj oczka noworodka nawilżoną miękką ściereczką lub mokrymi wacikami. Akcesoria te możesz nasączyć solą fizjologiczną.
Kolejnym krokiem jest nałożenie szamponu na główkę malucha. Używaj środków hipoalergicznych, niepowodujących żadnych skutków ubocznych. Szampon wcieraj delikatnymi, kolistymi ruchami. Pamiętaj, aby preparat nie dostał się do oczu dziecka. Szpanom zmyj za pomocą wody nabieranej do wcześniej przygotowanego kubeczka.
Dokładne mycie dziecka
Kolejna faza jest mycie przednich części ciała. szyja, brzuszek, rączki, nóżki. Nie omijaj miejsc intymnych. Zaniedbanie pielęgnacji genitaliów maluszka może mieć później poważne konsekwencje. W ostatniej kolejności umyj plecki, pupę oraz tyle powierzchnie. Jeśli masz pomocną dłoń może obrócić malucha na brzuszek iprzytrzymując je od dołu dokładnie wyczyścić ciało.
Po umyciu osusz ciało, zastosuj odpowiednie kremy, olejki i środki po kąpieli. Owiń niemowlaka, a po pewnym czasie załóż pampersa i ubierz. Pamiętaj, że podczas kąpieli dziecko może być tak samo zestresowane jak Ty. Warto więc uśmiechać się do maluszka, opowiadać bajeczki czy śpiewać tak, aby pojawił się jego tworzy uśmiech, a czynnośc ta była kajarzona wyłącznie z miłym i bezbolesnym uczuciem.
Czytaj też:
- Zestawy kreatywne z koralikami dla dzieci
- Eleganckie ubranka do Chrztu, i na roczek
- Pajacyki niemowlęce idealne na wakacyjny wyjazd z dzieckiem