E-recepta i inne ułatwienia na rynku aptekarskim

E-recepta i inne ułatwienia na rynku aptekarskim

Apteki, również te internetowe, które chcą wdrożyć receptę elektroniczną mogą liczyć na wsparcie z budżetu państwa. Obowiązkiem farmaceutów będzie to od początku 2019 roku, jednakże każdy chce się przygotować jak najwcześniej i przetestować system tak, by nie odsyłać chorych z kwitkiem. Dlatego też zostały wdrożone pewne procedury.

Co w praktyce dla aptek oznacza wprowadzenie e-recepty?

Dotychczas wiele programów, na których to pracowali farmaceuci nie wymagało ani najnowszych wersji systemów operacyjnych, ani też zbyt dużej mocy obliczeniowej. Obecnie jednak do pracy będą potrzebne nowe programy i połączenie z bazą centralną, w której to znajdować się będą informacje na temat wszystkich wystawionych recept, skierowań i nie tylko. Do poprawnej pracy sam system operacyjny wymaga określonych komponentów. Organy państwowe zapewniają jednak, że nie potrzeba będzie tutaj komputerów zdolnych obsługiwać promy kosmiczne.

Na czym polega wsparcie dla aptekarzy

Niezależnie od tego, jaka moc obliczeniowa będzie potrzebna, istotny jest fakt tego, iż wiele aptek by wdrożyć obowiązkowe skądinąd e-recepty będą musiały zmienić lub zmodernizować stanowiska komputerowe. Wsparcie zagwarantowane przez nasz rząd polega na możliwości podwójnego odliczenia od podstawy opodatkowania wartości inwestycji. Limit w tym przypadku to trzy i pół tysiąca na każde stanowisko komputerowe. Dla większych aptek oznacza to odliczenia na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Na poczet tych wydatków będą uznane zakupy dokonywane od początku roku, więc można zyskać naprawdę wiele.

2 komentarze do “E-recepta i inne ułatwienia na rynku aptekarskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *