Konopie medyczne już w Polsce

Konopie medyczne już w Polsce

Faktem staje się to, na co czekało bardzo wielu chorych w naszym kraju. Do Polski trafi w końcu medyczna marihuana w postaci suszu. To prawdziwa nowość, gdyż po prostu nie było nigdy w najnowszej historii naszego kraju takiej sytuacji, w której to można było ją legalnie nabyć.

Kto dostarczy towar?

Jeśli chodzi o susz konopny, to zajmie się tym na początku kanadyjska spółka SpectrumCannabis, która działa już w wielu krajach, gdzie dostęp do medycznych produktów z konopi indyjskich jest możliwy. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na pierwszy produkt tego producenta. Będą to konopie w formie suszu, co dotychczas nawet dla najciężej chorych pacjentów było dostępne w drodze nielegalnego zakupu na czarnym rynku.

Kto może skorzystać i czy będą to produkty tylko zagraniczne?

Do wprowadzenia krajowego producenta takich produktów medycznych potrzeba szerszej zmiany przepisów, jednakże decyzja wydana przez wcześniej wspomniany urząd jest dopiero pierwszym krokiem. Rząd nie wyklucza możliwości legalnej, prawdopodobnie państwowej uprawy konopi indyjskich na terenie kraju przeznaczonej do celów leczniczych. Obecne wyjście to po prostu optymalne rozwiązanie. Skorzystać z tego produktu będą mogli między innymi cierpiący na stwardnienie rozsiane, epilepsję i potrzebujących łagodzenia skutków chemio i radioterapii. Dla wielu pacjentów oznacza to ogromną ulgę i znacznie mniej bólu a także łatwiejsze funkcjonowanie ze swoją chorobą. Z niecierpliwością będziemy przyglądać się rozwojowi rynku w naszym kraju.

2 komentarze do “Konopie medyczne już w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *